Przełożył Marcin Czerkasow
Format: 155 × 215 mm
Oprawa: miękka, klejona
Liczba stron: 64
Nakład: 300 egz.
Rok wydania: 2018
ISBN 978-83-940678-2-3
“Miejsce, w którym można wybuchnąć” to druga książka w dorobku Erica Paula. To zapis mniejszych lub większych katastrof, awarii i wszelkich mankamentów związanych z zamieszkiwaniem w “nieudanym” miejscu. Te wiersze i krótkie poetyckie prozy, inspirowane psychogeografią zepsutych i zapomnianych dzielnic, odkrywają poczucie humoru, niepokój, złość, smutek i okazjonalne piękno w związku z tym wszystkim, co przez wielu wydawało się być dawno spisane na straty.
"Mity, wokół których ogniskowała się amerykańska wspólnota jeszcze w latach 70., są u Paula w strzępach i powiewają jak billboard na opuszczonej fabryce. Miasto niszczeje; sąsiad, który kiedyś zamieniał z nami słowo, teraz zalewa nas swoim lamentem, a jego ślina, kropla po kropli, wypełnia nasz samochód. Niektóre momenty książki przypominają te miejsca u Lyncha, w których kamera porzuca główny tok akcji – w tle nadal ktoś coś mówi – i zanurza się w odrealnionej, wewnętrznej wizji bohatera. [...] Może to dlatego przy pierwszej, pobieżnej lekturze książki wziąłem go za dalekiego ucznia Ashbery’ego, zwłaszcza tego z późnego okresu, kiedy to w centrum zainteresowania poety pojawiły się kryzys i kwestie ekonomiczne. Paul nie ma z nim jednak za wiele wspólnego, prezentuje wizję prostszą, bardziej zszarzałą i dystopijną, w której rozspójnione, otwarte na dopływ „sensu” alegorie zostały zastąpione twardymi figurami alienacji i nadciągającej katastrofy".
— Rafał Wawrzyńczyk, "Americana" (dwutygodnik.com)
"Miejsce, w którym można wybuchnąć można czytać jako zbiór próz poetyckich, których gramatyka i składnia zbudowane są z elementów „noiserockowej” dziwności. Oczywiście, wszystkie cechy pisarstwa Paula można wywieść z lepiej znanych źródeł niż z twórczości zespołów sytuujących się w bocznej odnodze amerykańskiego punk rocka i hardcore’u. Rafał Wawrzyńczyk sugerował, że „Miejsce…” to dalekie echo rozprzęgniętych alegorii Johna Ashbery’ego, ale przecież łańcuszek można ciągnąć znacznie dalej: sama forma próz poetyckich i surrealistyczne chwyty odsyłają wprost do wiadomych nazwisk z Francji, wglądy w paranoidalną podszewkę Ameryki to długi cień Thomasa Pynchona itd., itp. Wszystko racja, tylko co z tego? Koktajl zawierający substancje czynne działające u wspomnianych autorów czekał na Paula w najbliższym mu kontekście muzycznym, w kręgu muzyków, z którymi albo Six Finger Satellites koncertowali (The Jesus Lizard), albo którzy produkowali ich albumy (Bob Weston z Shellaca)".
— Łukasz Żurek, "Przepełnione amerykańskimi uczuciami worki na śmieci" (malyformat.com)
ERIC PAUL | pisarz i muzyk z Providence, Rhode Island. Autor tekstów i wokalista zespołów Arab On Radar i The Chinese Stars. Obecnie jest członkiem zespołu Doomsday Student. Studiował filozofię w Rhode Island College oraz kreatywne pisanie na Fairleigh Dickinson University.
Do tej pory wydał dwa tomy próz i poezji: I Offered Myself As The Sea oraz prezentowany w niniejszym przekładzie zbiór A Popular Place To Explode. Obie książki opublikowane zostały przez wydawnictwo Heartworm Press założone przez Wesleya Eisolda.
Jego teksty ukazywały się w licznych periodykach: New York Observer, Impose Magazine, IX List, The Volta, Word Riot, Lunch Ticket, Spork, Booth i The Literary Review.
W roku 2017 otrzymał nagrodę Rhode Island State Council for the Arts Fellowship Award w dziedzinie poezji.
Strona autora: www.iofferedmyselfasthesea.com