Format: 120 × 180 mm
Oprawa: miękka, klejona
Liczba stron: 90
Nakład: 300 egz.
Rok wydania: 2019
ISBN 978-83-940678-3-0
“Czego boją się rodzice” to zbiór krótkich próz oraz rozpisany na cztery głosy monodram. Codzienność związków, wspólnych wakacji oraz współdzielonych obowiązków rodzicielskich przedstawiona zostaje tutaj w charakterystycznej dla Kaczanowskiego konwencji lekkiej groteski. To życie ukazane z perspektywy czasów, w których nikt już do końca nie czuje się pewnie w związku z przyjmowanymi przez siebie rolami. Nieustannie materializujące się zwątpienie wobec społecznej rzeczywistości, relacji z bliskimi oraz obawy dotyczące przyszłości zostają tu ujęte z tragikomicznym wdziękiem przez jednego z najbardziej zabawnych i pomysłowych polskich pisarzy.
"Nawet, gdy piszę poezję, myślę bardziej jak prozaik. I jeśli bawię się poezją, to też raczej na zasadach wziętych z prozy. Nie mam temperamentu poety. I oczywiście nie czuję się dobrze, stosując na potrzeby naszej rozmowy ten zdziadziały podział na poezję i prozę, bo wolę myśleć, że poruszam się gdzieś na terenach przygranicznych między tymi dwoma światami, między którymi wyraźna granica już dawno zniknęła, ale jakoś – upraszczając po drodze – staram się tę różnicę nazwać. I w sumie, to nie wiem, czy trafnie odpowiedziałem na twoje pytanie, ale innej odpowiedzi nie potrafię znaleźć. To będzie brzmiało jak jakaś mitologizacja własnej osoby, ale serio, pierwsze wiersze jakie napisałem powstały na potrzeby opowiadania s-f, w którym mój bohater pisał poezję".
— Adam Kaczanowski w rozmowie z Dawidem Kujawą, "Cały czas gram na remis" (artpapier.com)
"Czy faktycznie nic nie może się zmienić w skazanym na zagładę świecie Kaczanowskiego? Z pewnością nadziei na wyjście z remisowości nie przynoszą tradycyjne figury teologiczne, powracające w kilku tekstach ze zbioru. Co prawda Matka Boska, która skazuje Bożenę, główną bohaterkę „Na końcu korytarza”, na pracę sprzątaczki, po wielu latach zwalnia ją z tego obowiązku. Ale nawet Matka Boska może dokonywać w regułach rzeczywistości jedynie punktowych zmian. A szatan, na którego przyjście czeka Robert z „Wolnych chwil”, w zasadzie ma odgrywać rolę złotej rybki zapewniającej bohaterowi nieograniczony dostęp do dóbr oraz możliwość ich pomnażania w nieskończoność (nic dziwnego, że główny bohater opowiadania ma na nazwisko Krul)".
— Łukasz Żurek, "Wrzask nie wychodzi na ulice" (dwutygodnik.com)
ADAM KACZANOWSKI | poeta i prozaik. Debiutował w 1994 roku w FA-arcie i Nowym Nurcie. Jego utwory publikowano również w takich czasopismach jak brulion, Czas Kultury i Kresy. W 1997 roku kwartalnik Opcje wydał jego arkusz poetycki pod tytułem Czarna skrzynka. Rok później zadebiutował książką Powieka – utworem na pograniczu kilku gatunków literackich. W 1999 roku w serii biblioteka Czasu Kultury ukazał się jego tomik Życie przed śmiercią. W 2000 roku otrzymał Medal Młodej Sztuki w kategorii literatura. Dłuższe utwory prozatorskie publikuje od 1998 roku w miesięczniku Twórczość. Jego pierwsza powieść Bez końca została wybrana przez Instytut Książki do reprezentowania Polski na Festiwalu Pierwszej Powieści w Kilonii w maju 2006. Opublikował jeszcze dwie powieści: Awersję i Topless. Za tom Co jest nie tak z tymi ludźmi został nominowany do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” 2017, a za tom Cele otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” 2019. Mieszka w Warszawie.
Strona autora: www.adamkaczanowski.com